នា​យក​​រដ្ឋមន្ត្រី​ហ៊ុន សែ​នប្រាប់ប​ណ្តាញផ្សព្វផ្សាយ​រ​បស់ចិនថា​១ខែទៀតនឹង​អស់អំ​​ណាច
ការ​ប្រកាស​អស់​អំណាច​របស់​សម្តេចហ៊ុន ​សែនត្រូវ​បាន​លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​បទ​សម្ភាស​មួយ​ដែល​ចុះ​ផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃទី​២០​កក្កដា​ ថ្មីៗ​នេះដោយ​ទូរទស្សន៍​រដ្ឋ​របស់​ចិន​ឈ្មោះថា​Phoenix TV​។​
សម្តេចនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន(ខាងឆ្វេង) ឈរ​ក្បែរ​កូនប្រុស​លោកហ៊ុន ម៉ា​ណែ​តក្នុង​ពិធី​មួយ​នៅឯ​មូលដ្ឋាន​យោធា​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ កាលពី​ថ្ងៃទី​១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០០៩​។AFP
បន្ទាប់ពី​កាន់​អំណាច​ជិត​៤០​ឆ្នាំ​ នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​យូរ​ជាង​គេ​រូប​នេះឆ្លើយ​តប​នឹង​សំណួរ​របស់​ស្ត្រីជា​អ្នក​សារ​ព័ត៌​មាន​នោះ​ថាលោក​ ហ៊ុន​ ម៉ាណែត ​កូន​ប្រុស​របស់​សម្តេចអាច​ក្លាយ​ជា​នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ ដែល​នៅ​សល់​ពេល​តែ​១​ខែ​ទៀត​ប៉ុណ្ណោះ​។សម្តេច​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែល​កាន់​អំណាច ​៣៨ឆ្នាំ​មក​ហើយ អះ​អាង​ថា​កូន​ប្រុស​ច្បង​របស់​សម្តេច គឺ​លោក ហ៊ុន​ ម៉ាណែត ដែល​ជា​បេក្ខភាព​នាយករដ្ឋមន្រ្តី​របស់​គណបក្ស​កាន់​អំណាចអាច​ក្លាយ​ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រីភ្លាមៗខណៈសម្តេចគូសបញ្ជាក់ថាបេក្ខជននាយក​រដ្ឋមន្ត្រីគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាមានដល់ទៅ២រូប​។ ២រូបគឺសម្តេចហ៊ុន សែន ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី​ស្រាប់និងលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជាបេក្ខជននាយ​ក​រដ្ឋមន្ត្រី​អនាគត។​នៅ​ក្នុង​បទសម្ភាសន៍​ទូរទស្សន៍រដ្ឋ​របស់ចិន​ឈ្មោះថា Phoenix TV សម្តេច ហ៊ុន សែន ថ្លែង​ថា៖ ចាំ​មើល​ប្រជាជនចេញទៅ​បោះឆ្នោត​ប៉ុន្មាននាក់។ហើយ​ថា​មិន​ត្រូវ​នៅ​ត្រឹម​តែ​បី​បួន​អាទិត្យ​ទៀត លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត អាច​ក្លាយ​ទៅ​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ក៏​ថា​បាន ខណៈលោកជឿ​ថា​កូនប្រុស​ច្បងរបស់សម្តេច​រូបនេះ មាន​លទ្ធភាព​ខ្ពស់​ជាងនេះ។សម្តេចហ៊ុន សែន​ អះអាងថាសម្តេច​គឺ​ជា​អ្នក​លះបង់​ធំ​ជាង​គេ​ ដោយ​សារតែ​ពេល​នេះសម្តេចកំពុង​មាន​អំណាច​ពេញ​ដៃ។ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​លះបង់​អំណាច​ ដើម្បី​សន្តិភាព​ប្រទេស មិនមែនលះបង់អំណាច​ដើម្បី​កូន​របស់សម្តេចនោះ​ទេ។ ជាមួយ​នឹងការអះអាងថាលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត នឹង​បម្រើ​ប្រជាជន​ល្អ​ជាងឳពុក​របស់​ខ្លួននោះសម្តេច ហ៊ុន សែន ចំអក​ឱ្យ​អ្នក​ទិតៀន​បង្កើន​ការ​ទិតៀន​ថែម​ទៀត។ការ​បង្ហើបពីការ​ចូលកាន់តំណែងជានាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​របស់​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ពីសំណាក់​សម្តេចហ៊ុន សែន គឺ​ស្របពេល​ដែល​កន្លងមកនេះមាន​ការបញ្ចេញ​លខិត​ព្រាង​សមាសភាពគណៈរដ្ឋមន្ត្រី​បន្ត​វេន​​ក្រោយ​ការ​បោះឆ្នោត​ថ្ងៃទី២៣​កក្កដា​។ តាម​លិខិត​ដែល​ត្រូវបាន​ការ​សម្រួលជាលើកចុង​ក្រោយ​បំផុត​នៅអំឡុង​ខែ​កុម្ភៈ​២០២៣នោះ គឺបង្ហាញថា លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជានាយ​ក​រដ្ឋមន្ត្រី អម​ដោយ​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ចំនួន​១០​រូប ដូចជា លោក នេត សាវឿន លោក ស សុខា កាន់​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ លោក ទៀ សីហា កាន់​ក្រសួង​ការពារជាតិ លោក កើត រិទ្ធិ នៅក្រសួង​យុត្តិធម៌ដដែល លោក សាយ សំអាល់ ទៅកាន់​ក្រសួង​ដែនដី ។ដោយឡែក ក៏មាន​រដ្ឋមន្ត្រី​ខ្លះ​ដូចជា លោក ស៊ុន ចាន់ថុន ត្រូវដំឡើងជាឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​តែ​មិនកាន់​ក្រសួងណាមួយនោះទេ។ ចំណែក លោក អ៊ូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន នៅកាន់​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ដដែលខណៈលោកហង់ជួនណារ៉ុនក៏ត្រូវតំឡើងជាឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបន្ត​កាន់​​ក្រសួងអប់រំ។លើសពីនេះ លោក សុខ ចិន្តាសោភា ទៅកាន់​ក្រសួងការបរទេស ហើយ​លោក វង្សី វិសុទ្ធ ទៅកាន់ទីស្តីការគណៈ​រដ្ឋមន្ត្រី ដោយដំឡើងជាឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី។តាម​បញ្ជីសមាសភាពគណៈរដ្ឋមន្ត្រីថ្មីនោះ គឺមានរដ្ឋមន្ត្រីនៅតាម​ក្រសួង​និង​រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានសរុបចំនួន៣០ ហើយ​ស្ទើរតែទាំងអស់ គឺជារដ្ឋមន្ត្រី​ថ្មី ក្នុង​នោះ​នៅសល់​រដ្ឋមន្ត្រីចាស់​តែ៩​ក្រសួងប៉ុណ្ណោះ ខណៈ​លោក ហ៊ុន ម៉ានី ទៅកាន់​ក្រសួង​មុខងាសាធារណៈ។ទោះជាយ៉ាងណា លោក សុខ ឥសាន អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា​អះអាងថាបញ្ជីឈ្មោះ​រដ្ឋមន្ត្រីថ្មី​ទាំងនោះមិន​ទាន់​ចាត់ទុកជាផ្លូវការនៅឡើយ៕https://www.rfi.fr/km/